Блог им. mashenist →  Український фармацевтичний ринок напередодні осіннього сезону: затишшя перед бурею?

15 вересня в Києві пройшов захід під назвою Pharmanet Session 2009. Організатор — Перший незалежний фармацевтичний бізнес-портал.

Чи буде друга хвиля кризи нинішньою восени? Як себе відчуває фармацевтичний ринок після першої хвилі, які результати тих, що пройшли 6 місяців, — питання на яких шукали відповіді в першій сесії заходу.

Ірина Горлова, генеральний директор компанії SMD, аналізуючи динаміку окремих сегментів за підсумками 1-го півріччя 2009 року, повідомила, що в найбільших сегментах ринку — ліках — ринок впав на 7% в роздрібі і на 28% в госпітальному сегменті в грошовому вираженні дол. США. При цьому динаміка ринку в гривні позитивна +43% роздріб; і +11% госпітальний сегмент. За підсумками першого півріччя 2009 року найзначніше постраждав госпітальний сегмент. Його доля в грошовому вираженні скоротилася з 12% в 2008 році до 9% за підсумками 1-го півріччя 2009 року. У упаковках доля сегменту скоротилася з 9% до 7%.

Доля вжитку вітчизняних препаратів в упаковках виросла з 61% до 63% в цей період. У грошовому вираженні співвідношення залишилося тим самим: 23% вітчизняних компаній і 77% іноземних.

93% всіх упаковок в роздрібному сегменті ринку лежить в ціновому діапазоні від 0,01 до 5 доларів США (25 гривень до кризи і 40 гривень сьогодні).

Кількість дистриб'юторів, від яких аптека отримує товар протягом місяця, значно збільшилася, змістившись в зону — більше 10. Причина — дефектура товару і велика вариабельность цін.

Ринок знаходиться на етапі відносної стабілізації — пацієнт швидше живий, чим мертвий, — вважає Ірина Горлова. При цьому, найбільшим чином страждає сегмент безрецептурных препаратів; вжиток зміщується в дешеву цінову зону — до 1 долара США; зростання ринку сконцентроване в містах з населенням 300 +; активне зростання демонструють вітчизняні компанії, особливо з інноваційним «импортозамещающим» портфелем; конкуренція за споживача стає ощутимее.

Прогноз розвитку ринку в 2009 році по Ірині Горловий наступний: ринок 2009 року порівняно з ринком 2008 року характеризуватимуть такі динамічні показники: у упаковках «-2%» — «+1%», в гривні «+31%» — «+37%», в доларах США «-10%» — «-12%», в євро « -6%» — «-8%». Середній курс валют, використовуваних в розрахунку в 2009 году:100 доларів США = 785 гривень, 100 євро = 1084 гривні.

Прогноз розвитку ринку в 2010 році наступний: ринок 2010 року порівняно з ринком 2009 року, динамічні показники: у упаковках «+1%» — «+3%», в гривнах «+12%» — «+15%», в доларах США «+2%» — «+4%», в євро « +2%» — «+4%». Середній курс валют, використовуваних в розрахунку прогнозу в 2010 році: 100 доларів США = 875 гривень, 100 євро = 1200 гривень.

Наталія Поліщук, директор компанії Advent International Ukraine вважає, що макро-картина не сприяє високій інвестиційній привабливості фармацевтичного ринку України для іноземних інвесторів в найближчому майбутньому.

Леслі Гаврілішин, партнер компанії Евровенчерз, що управляє, Україна, розповів про діяльність компанії: «Фонд був заснований в 1999 році як інвестиційний фонд з капіталом 26 мільйонів євро (EVU I), наданим ЄБРР і ФМО. Ми інвестували перший фонд в 10 українських компаній, які працюють в різних галузях. На сьогодні ми закрили повністю 8 інвестицій і 2, — частково (наприклад, мережа супермаркетів Фуршет був проданий Auchan в 2007 році і так далі). Ми повернули своїм інвесторам в три рази більш того, що вони нам надали в управління десять років тому.

У 2006 році ми зібрали другий фонд (EVU II) на суму 80 мільйонів дол. США. Окрім цього фонду, ми також соуправляем фондом UKRO (торгується на Лондонській біржі) разом з лондонським фондом FPP. Ми вже інвестували другий фонд в 7 компаній. Розмір інвестиції Фонду вагається від 3 до 10 мільйонів доларів США, забезпечуючи нам блокуючий міноритарний пакет (20-50%). Ми залишаємося акціонерами в компанії в середньому 4-5 років. Не дивлячись на уповільнення темпів економічного зростання, ми намагаємося запрацювати 30-40% річних на вкладений капітал».

Зупинившись детальніше на двох інвестиціях на українському фармацевтичному ринку, Леслі Гаврілішин розповів про еволюцію фармацевтичного дистриб'ютора Альба, яка перетворилася на компанію західного зразка з професійним менеджментом, розвиненою системою корпоративного управління (Евровенчерз Україна, ЄБРР) і системою прозорого фінансового менеджменту. З метою вдосконалення бізнес-процесів, компанія побудувала висококласний митний склад біля Борисполя і встановила управлінську інформаційну систему (MIS), розроблену і підтримувану JD Edwards. Частка ринку компанії виросла з 8% в 2002 році, до 16% в 2006 (у грошовому вираженні).

Відповідаючи на питання, чому Евровенчерз Україна інвестували у Віталюкс, пан Гаврілішин сказав: «Бо ми віримо, що Віталюкс була і є якнайкращою мережею аптек в Україні. Ринок фармацевтичного ритейла в Україні — динамічно зростаючий ринок і такий, який має значний потенціал для подальшого зростання. У нас вже є досвід управління інвестицією в дистриб'ютора фармацевтичної продукції, — Альба (EVU I). Поєднання вивіреної на практиці бизнес-модели, здатного менеджменту, спільного бачення стратегічного розвитку компанії і потенціалу ринку, було ключовим чинником в ухваленні рішення відносно інвестиції у Віталюкс. На сьогодні в мережу аптек Віталюкс входять 26 супермаркетів і кіосків в Києві і 4 в регіонах. Компанія розвивається динамічно; середній темп зростання річного звороту — 95% в 2005-2008 роках. Місія компанії — задоволення потреб споживачів в якісних товарах для здоров'я і краси (асортимент складається з 5 000+ найменувань медикаментів, 10 000+ — парафармацевтической продукції і 2 000+ — товари для дітей, оптика, і косметика). Стратегія компанії — стати лідером на ринку аптечного ритейла в Україні».

Дискусія під час проведення другої сесії оголювала наявність небезпечних помилок в спробах розділити вітчизняних і імпортних виробників, тоді як необхідно говорити про якісні і неякісні виробництва і відповідно ліки. Адже не існує особливих, українських хвороб.

Помилково вважати, що український ринок в умовах глобалізації зможе опинитися осторонь і розвиватися незалежно. Хоча не можна і не зважати на особливості українського законодавства і інші українські реалії, в яких доводиться вести бізнес.

Раджів Гупта, засновник і директор заводу «Кусум Фарм» повідомив, будівництво фармацевтичного заводу Кусум Фарм в Сумах тривало 4,5 року. Не можна сказати, що будівництву заважали, навпаки, всі підтримували. А в Індії завод будували ледве більше року, але навіть це вважалося довго.

Третя сесія піддала розбору динаміку сегменту Rx препаратів. Аналізували лікарські препарати з ATC-класса С07. Ірина Деревянко, маркетинг-директор компанії «Бізнес-кредит» повідомила, що об'єм сегменту бета-блокаторов $ 20,2 млн, 5,4 млн. упаковок. За час кризи сегмент втратив 16% у вартісному ($$) і 13% в упаковках. Олег Фельдман, генеральний директор компанії Комкон-Фарма, аналізуючи роботу field-force, звернув увагу на той факт, що медичні представники перемістили центр активності від кардіологів до терапевтів. Партнер SBC-Consulting Олександр Савіч, що управляє, повідомив, що група С07 характеризується досить високою рекламною активністю. Об'єм рекламних інвестицій в 1-2-му кварталах 2008 року склав більше 200 тис. USD, а в 1-2-му кварталах 2009 року — більше 70 тис. USD. У оцінюваних періодах не рекламувалися: Анаприлин-здоровье; Корвітол; Тенорік.

ОТС-сегмент ринку в Україні розглядався в четвертій сесії.
Євгеній Жіводерников, заступник генерального директора компанії SMD повідомив, що у відносних числах долі ОТС препаратів змінилися трохи: у натуральному вираженні доля зменшилася на 0,54%, в грошовому вираженні доля зменшилася на 1,24%. В той же час в абсолютних значеннях втрати складуть: більше 7,5 млн. упаковок і 24,5 млн. доларів.

Темп приросту ОТС-сегмента в першому півріччі 2009 року по відношенню до аналогічного періоду 2008 року: у натуральному вираженні складе -3,2%, у грошовому вираженні (долари) -9,5%. Темп приросту всього роздрібного сегменту ринку медикаментів в першому півріччі 2009 року по відношенню до аналогічного періоду минулого року: у натуральному вираженні складе -2,7%, у доларах США -7,0%. Очікуваний темп приросту в 2009 році по відношенню до 2008 року: у натуральному вираженні складе -5,0%, у грошовому вираженні (долари США) -13,0%. Очікуваний темп приросту в 2009 році всього роздрібного сегменту ринку медикаментів по відношенню до 2008 року: у натуральному вираженні -2,0%, у доларах США -10,0%.
HR-кафе на тему «Поточні тренди і нові інструменти в рекрутинге», яке проходило у фойє, було новим форматом активності.

Модератором його стала компанія «Фарма-персонал».
В цілому особливої боязні перед можливою другою хвилею кризи представники фармбизнеса не виявили. І навіть навпаки: бурхливе зростання ринку, що передувало кризі, створив достатній запас міцності, — вважають вони. Насправді, фармацевтичний ринок під час кризи впав менше інших. А якщо поставити основною задачею турботу про пацієнта — можна бути спокійними за свій майбутній розвиток. І це стане найпотужнішим драйвером фармринку.

Для Вас: political-diary.ru
Написав
30.09.2009 в 13:07
0


Вставка зображення
Файл:
Посилання:
Вирівнювання:
Опис:
коментарі(1): 
А не хочете розказати як і скільки аптеки заробили 29-30 жовтня ц.р. на «свинячому грипі»?
Написав daraGan, 30.09.2009 в 13:07
 0  

Тільки зареєстровані і авторизовані користувачі можуть залишати коментарі. Авторизуйтеся, будь ласка, або зарегистрируйтесь, якщо не зареєстровані.

Актуальне ↓